Derz dolgusu nasıl yapılır? “Fuga”Cevap Burada!

Derz dolgusu ,kalebodur,fayans,karo,seramik,mermer,granit,traverten benzeri uygulamalar için kullanılan dolgu malzemesidirAz önce saydığımız ürünler uygulandıktan sonra aralarında esneklik payı bulunur.Örneğin fayans döşenirken her bir fayans arasında en az 2-3 mm boşluk bırakılır.Bu boşluk fayansta, ilerki yıllarda oluşacak genleşme sonucunda etrafına zarar vermemesi için kullanılır.Haliyle arası boş kalan kısımların doldurulması gerekir.

Derz dolgusu yapılmadan evvel mutlaka yapılması gereken işler vardır.

 • Derz dolgusu uygulanacak yeri iyice süpürmeli kesinlikle aralarında toz,toprak bırakmamalıyız.Hatta mümkünse elektrik süpürgesi ile seramiklerin araları teker teker alınmalıdır.Aksi durumda derz araları çatlar ve kısa sürede kalkar.Çirkin bir görüntü oluşur.
 • Derz dolgusu uygulanacak yere ve dolgu malzemesinin kalitesine göre kıvamı ayarlanır.Kesinlikle küçük kaplarda yapılmadır.Çünkü çabuk bozulan bir yapısı vardır.Yapılan derz dolgusu en fazla 3-4 saat kullanılmalıdır.
 • Karışım, mala üzerine alındığında akmayacak kıvamda olmalıdır.Karışım, uygulamaya başlamadan önce 5 dakika dinlendirilir ve tekrar karıştırıldıktan sonra
  tatbik edilir.
 • Derz dolgusu seramik uygulamasının en önemli yeridir.Kötü bir uygulama bütün malzemeyi ve görüntüyü bozar.Nasıl ki insanları güzelleştiren elbisesi,süsü ve bakımı ise seramikleride güzelleştiren derz dolgusudur.
 • Derz dolgusu iyi uygulanmalıdır.İyice bastırılarak yapılmalıdır.Çünküseramik araları boş kalırsa ilerde su sızıntıları olur,nemlenme olur ve seramikler kışın donar ve yazın genleşerek patlar.Muhakkak görmüşsünüzdür.Dış mekanların bir çoğunda kalebodurların birçok yerlerinde yani sırlarında patmalar görülür.Bu patlamalar genleşmeden kaynaklanır.Yani kötü derz uygulamasından.
 • Hazırlanan derz dolgu harcı lastik spatula veya sert kauçuk tabanlı derz malası ile derz boşluklarına iyice doldurulmalıdır..Spatula ve benzeri ürün kullanırsanız seramikler çizilir.
 • Derz uygulandıktan sonra az bir süre kuruması beklenir.
 • Derz dolgu malzemesinin yüzeyden temizlenme zamanı, derz dolgu malzemesinin kurumaya ve yüzeyinin matlaşmaya başladığı andır.
 • Bu süre, ortam koşullarına bağlı olarak değişebilmekte; sıcak, kuru ve rüzgarlı ortamlarda kısalırken, düşük sıcaklıktaki ve nemli ortamlarda uzayabilmektedir.
 •  Uygun süreyi bulmak için parmak ile karo üzerindeki harç kalıntısına dokunulur, harç parmağa çok hafif tozuyarak bulaşıyorsa temizlik için yeterli düzeyde kuruma olmuş demektir.
 • Yüzeydeki harç kalıntıları nemli bir sünger kullanılarak temizlenir. Süngeri nemlendirmek için temiz su kullanılmalı, kirlemiş sünger için temizlik suyu ise ayrı tutulmalıdır.
 • Temizlik için sulu sünger kullanılması halinde; ortamda bulunan fazla su, uygulanan derz dolgu malzemesinin yüzeyinde kalarak nihai üründe istenmeyen mukavemet kayıpları, tebeşirlenme (harelenme, renk dalgalanmaları), noktasal delikler veya çökmelere neden olacaktır.
 • Derz dolgu harcı kalıntıları yüzeyden erken ya da geç temizlenirse, derz dolgu yüzeylerinde renk dalgalanmaları ile şekil bozuklukları ve çizikler oluşabilir.
 • 10 saat sonra da kuru bir bezle veya fırça ile kuruyan derzli seramiklerin üzerinde hafif bir tozları sileriz.
 • Son temizlikten sonra yüzeyde hala derz dolgu harcı lekeleri varsa uygulamadan en az 10 gün sonra asidik karakterli sıvı veya toz temizlik malzemeleri ile kaplama yüzeyinde harç kalıntıları temizlenebilir.

Dikkat Edilmesi gereken diğer Noktalar:

 • Derz dolgu uygulaması yapılmış yüzeyler en az 24 saat boyunca direk güneş ışığından, dondan ve yağmurdan korunmalıdır.
 • Çok sıcak, kuru veya rüzgarlı havalarda derz uygulamasından bir kaç saat sonra yüzeyin ıslatılması önerilir. Bu işlem ile derz malzemesinin nihai mukavemeti artacaktır.

Yine bir sorun ve sorularınız olursa yazabilirsiniz.İçtenkile cevaplarız.

VİDEO ANLATIMI İÇİN BURAYA TIKLATINIZ..Tam ayrıntılı olmasa da size bilgi verecektir.

ic_38@hotmail.com

02 Nisan 2011 tarihinde Derz Dolgu-Fuga içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 45 Yorum.

 1. iyi günler benim dairem sıfır olmasına rağmen fayans arasındaki dezler siyahlaşmaya başladı.buna kullandıgım temizlik maddeleri yol açmış olabilirmi.birde eski desleri çıkarmanın kolay bir yolu varmıdır.

  • Siyahlaşma konusunda haklı olabilirsiniz fakat nedeninin bu olduğunu düşünmüyorum.Deterjanlar derzlerin siyahlaşmasına değil derzlerin erimesine neden olur.Bu erime 5-10 yıl sürer.Hemen eritmez.Derzlerin siyahlaşması beyaz çimento kullanılması nedeniyledir.Maliyet ucuz olsun diye bu yöntem tercih edilir.
   Beyaz çimento 1-2 yıl sonra siyahlaşmaya başlar.Bunu engelleyemezsiniz.
   Beyaz çimento yerine artık fuga yapılmaktadır.Fuga ise siyahlaşma yapmamaktadır.
   Eski derzleri çıkarmak çok zahmetlidir.Kolay bir yöntemi henüz yoktur.
   Temizleme yöntemleri:
   Tornavida ve çekiç ile
   Matkabın ucuna takılacak ince uç ile temizlenir. Ama bu iki yöntem çok zahmetlidir.5-6 gün devamlı uğraşmanız gerekir.Ayrıca fayanslara ve kalebodurlara zarar verirsiniz.Derz temizlemeyi hiç denemeyin derim.
   Çözüm yolları:
   3-4 sene idare edecek şekilde şu iki yöntemi kullanabilirsiniz.
   Derz aralarını küçük fırça ile plastik boya ile boyayabilirsiniz.(İstediğiniz rengi uygulayabilirsiniz.)Plastik boyanın yapışma özelliği bulunmaktadır.Kesinlikle yağlı boya kullanmayın.Plastik boyayı uyguladıktan sonra fayansa taşan boyaları hemen silmelisiniz.
   İkinci yöntemde “derz kalemi” uygulaması.İstdiğiniz renkte alacağınız derz kalemi de sizi 3-4 sene idare ettirecektir.
   Derzler tekrar eski haline geldiğinde aynen bıu iki yöntemi kullanınız.
   İnşallah yardımcı olabilmişimdir.
   Soru ve sorunlarınızı her zaman bize yazabilirsiniz.

   • Derz kaleminin içinde de sanırım plastik boya kullanılmamaktadır.Tam içeriğini bilmemekle beraber daha kullanışlı olduğu söylenebilir.

 2. ümit kara

  harika! açıklayıcı ve ayrıntılara dikkat eden cevabınızı çok beğendim. yeni keşfetiğim siteniz sanırım çok faydalı olacak çünkü bütün kış pansiyon tadilatıyla uğraşacağım ben de.

  benim de derz aralarım kararmış, merak ettiğim derz doldurma işlemini üstten tekrar yapabilirmiyiz. aşınmış kırılmız derzlere yapmamız gerek sanırım. bir de genleşmeden kaynaklanan kabarmalarda fayansları söküp tekrar yapıştırmak mümkünmüdür, fayanslarım da 10a 10. yani epey zahmetli olacak

  • Derz doldurma işlemi üsten kesinlikle yapılmaz,yapılsada düzen tutmaz.Üstten yapabilmek için derz aralarında kalan eski derzlerin tamamının sökülmesi gerekiyor.Buda çok çok zordur..Eğer aşırı aşınmışsa derz çekmeyi üstten deneyebilirsiniz.Her ne kadar sağlıklı da olmasa sizi bir müddet idare ettirebilir.Tabi durumunu tam bilemediğim için tam cevap veremiyorum.
   Genleşmeden kaynaklanan fayansları sağlam bir şekilde sökebiliyorsanız geri yapması çok kolaydır.
   Şu aşamaları takip ediniz:
   1. Fayansları sökerken dikkatli olun,spatula,çekiç ve keski kullanın.
   2.Sökülen fayansların ya da kalebodurların kenarındaki derz kalıntılarını ve altındaki harç kalıntılarını spatula ile temizleyin.
   3.sökülen seramikleri suyun içerisine bırakın.İyice suyunu alsın.
   4.Söktüğünüz yeri de iyice sulayın.Sünger kullanabilirsiniz.
   5.Kalekim ya da siyah çimento ile harcınızı hazırlayın.Kalekim daha iyi olacaktır.Hem de kolaylık olur size.(Yapıştırmak için tutkal,slikon ya da plastik boya kullanabilirsiniz.Bunların yapıştrma özelliği vardır.Tabi tek tük ise).Kalıcı çözüm kalekim ile yapmaktır.
   6.Harcınızı sökülen fayansın hem altına sürün incecik hem de yapacağınız yere incece sürün.Kalın sürerseniz fayans diş atar.
   7.Fayanslar söktüğünüğz yere olmuyorsa pense ile fayansınızı inceltebilirsiniz kenarlarından.
   8.Artık derzlerinizi çekebilirsiniz.
   9.soru ve sorunlarınız için her zaman yardımcı olabilirim.Kolay gelsin.

 3. Ömer BAŞKARA

  Bilgiler için çok teşekkür ederim. Derzlerin araları boşanmıştı. kalanları da TUZ RUHU kullanarak (dört kere) epey boşalttım. Artık doşduları yapabilirim, herhalde..

 4. doğan çakmak

  benim evimin banyo ve tuvaletindeki zemin kısımlarındaki derz dolguları eskimiş ve yıpranmış durumda üzerine ince cıvık kıvamda derz dolgu yapsam nasıl olur. Olur ise bu uygulamayı hangi sıralarla yapmalıyım cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Öncelikle sıvı kıvamda yapmak kısa bir çözümdür.
   Öncelikle şunlar yapılmalıdır.:
   1. Eğer derzlerin arasında eski derzler var ise yani derzler yerinden çıkmamışsa sıvı derz yapmanın hiçbir anlamı yok.Şayet derzler sökülmüş ise diğer aşamalara geçebilirsiniz.
   2.Yapılacak yerin kuru olması gerekiyor.Yaş yerlere derz tutmaz.
   3.fugayı su ile karıştırarak ve incelterek hazır hale getirin.
   4.Elinize muhakkak bulaşık eldiveni giyin.
   5.Spatula veya yatay bir alet ile fugayı wc ve banyonun altına uygulayınız.
   6.uygulama sonrasında derz aralarını kurumaya bırakıyoruz.Derz araları iyice kurumadan sileceğiz
   7.Kova içerisine soğuk ya da hafif ılık su koyun.Bir de büyük inşaat süngeri (Hırdavatçılarda bulabilirsiniz) gerekiyor.
   8.Derzler tam kurumadan sünger ile silin.Kalebodurun üzerinde derz kalıntıları kalmayıncaya kadar silin.Derz aralarındakini de mümkün olduğu kadar üstten silin.
   8.Yaklaşık 10 saat kadar üstüne su değdirmeden kurumaya bırakın
   9.10 saat sonra kalebodurların üstündeki tozlerı kuru bez veya fırça ile temizleyiniz.
   10.Artık kullanabilirsiniz.
   11.Takıldığınız yer olursa tekrar yardımcı olabilirim.

 5. doğan çakmak

  çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için şunu sorucam sıvı kıvamda uyguladıktan nekadar zaman (saat) sonra kalan derzi silerek kalebodur yüzeyinden almamız lazım…

  • Derzlerin kuruması kalebodurun cinsine,kalekimin cinsine,mekanın oda sıcaklığına,malzemenin firmasınıa vsss. yüzlerce sebebe dayanır.Bu bakımdan net bir şey söylemek doğru olmaz.Siz kendiniz tam kurumadan sileceksiniz.Ayarlamasını siz yapmak zorundasınız.

 6. Merhaba,evimin ust katindaki balkon alt katta oda icine denk geliyor.bu balkonun zeminide fayans kapli haliylede derz ile izolasyon saglamaktayim.fakat bu benim icin kesin bir cozum yaratmiyor,cok yagmur alan bir bolgede ikamet ediyorum surekli sizintidan kaynaklanan akma,siva ve boya sorunlari yasiyorum hatta son zamanlarda tavanda mantarlar bile olusmaya basladi.Tam izolasyon saglamak icin fayans aralarina ne uygulamam gerekiyor,bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Sorununuz çok can sıkıcı.Bunun kesim çözümü var.Derz aralarına derz dolgusu yaparak çözüm bulamazsınız.Geçici çözüm olur.En azından kışı çıkarmak için derz dolgusu uygulayabilirsiniz.Derz dolgusu uygulaması için “derz dolgusu” kategorisindeki yazıları okuyabilirsiniz.Gelelim kesin çözüme:

   *Balkondaki kaelbodurları tamamen kırdırıyorsunuz.
   *Kırıldıktan sonra yüzeye ilke etapta izolayon malzemesiyle izolasyon uygulayacaksınız.(Örnek: Kalekim firmasına ait. -İzoFlex-Su İzolasyon Harcı.Tabi çok değişik izolasyon malzemeleri var.Güzelinden bulursanız iyi olur.)
   *İzolasyon yaptığınız yer en az 1 gün kurusun.Daha sağlıklı olur.
   *Kuruduktan sonra izolasyonun üstüne en az 2 cm’lik beton şap atacaksınız.(Çimento -kum harcı)
   *ŞAp ın üstüne flex özellikli yapıştırıcı ile kalebodur uygulaması yaptıracaksınız.( Örnek: Kalekim teknoflex-Esnek yapıştırma harcı-Dış cepheler için yapıştırıcı.)
   *Tabi kalebodur ustası referanslı olması lazım.Yani bu dediklerimin iyi uygulanması gerekir.Hafif bir uygulama hatası durumu eskiye çevirebilir.En azından izolasyon malzemesini iyi sürün ki boşluk kalmasın.
   *Kalebodur uygulaması yapılırken kesinlikle kalebodur derz araları en az 3 mm olmalıdır.Daha dar derz araları ilerde sıkıntı verir size.
   *derz araları iyi doldurulmalıdır.

   Bu anlattıklarım uzun olsa da size kesin çözüm sunacaktır.Şayet bunları yapmazsanız eski durum tekrarlanır.
   Başka çözüm yolu malesef yok efendim….

   Sorularınız olursa yardımcı olurum tekrar…

 7. Tesekkur ederim ilginiz icin,ilk firsatta verdiginiz bilgiler dogrultusunda uygulamayi yapacagim.

 8. ertuğrul çelik

  merhabalar,biz banyo ve tuvaletimizi yaptıralı 10 gün oldu.fayanslar yapıldıktan sonra araları çok özenli bir biçimde temizlendi.terrakimin flex derz dolgusu ile derz yapıldı(ustamız kalekim fuga alın demişti.bizde malzeme aldığımız yere isteğimizi bildirdik ,fakat o dükkan bize yukarıda belirttiğim malzemeyi vermiş).herneyse derzlerden sonra ustamızla beraber derzler temizlendi.1 gün hiç bu alanları kullanmadık ve bir zaman sonra derzler kurudu.buraya kadar bir problem yok fakat şu anda sütlü kahve olan derz rengim alaca beleceli.kimi yer açık renk,kimi yer koyu,kimi yer dalmaçyalı gibi.hele yerler neredeyse yavru ağzı.ustamıza sorduk son kullanma tarihinde mi problem var bir bakın dedi.pakette öyle bir açıklama yok.firmaya gidip sorduk derz malzemesindenmi acaba dedi ve ustanız kazısın yapsın masrafını biz karşılayalım dedi.ustamız bu mümkün değil dedi.çok sıkıldım.çok yorulduk.çok emek verdik.sizce ne yapmalıyız :(

  • ben de üzüldüm bu duruma.Ustamız haklı tekrar sökmek çok zor.Hatta imkansız artık.Çok basit olacak ama derz kalemleri var piyasada satılan bunlarla derz aralarını boyayabilirsiniz.Yada sütlü kahve tonunda plastik boya yapıp resim fırçasıyla derz aralarını boyayın derim.yapacak başka bişi kalmamış.

   İkinci olarak derz malzemesiyle ilgili sıkıntı sanırım bu durumu oluşturmuş.Derz malzemesi iyi karıştırılmadığından bu durum ortaya çıkmış olabilir.ikincisi bayat malzemeden de oluşur.
   saygılarımla

 9. ertuğrul çelik

  ilginiz için teşekkürler.bizde bu iki sonuçtan birinin sebep olduğunu düşünmekteyiz.ustamız yıllardır bu işi yapıyorum probleme ben sebep değilim diyor.firma da derz kalemini deneyelim diyor.belkide kalemle bir sonuç alabileceğiz fakat ben bu geçirdiğimiz sıkıntılı günlerin firmanın yanına kar kalmasını istemiyorum.çünkü ben yıllarca belkide bu sitresle fayansları kullanacağım.size inşallah güzel haberlerle dönerim.tekrar tekrar teşekkürler.

  • Haklısınız.Usta ile ilgili problem ortada kesin olmamakla yok denebilir.Fabrikalarda çok nadirende olsa hatalı ürün üretiliyor.Fabrikada sağlam çıkıyor fakat bayiler ellerinde kalan bozuk malları piyasaya sürebiliyorlar.Her ne olursa olsun bunun nedenini bulmak gerekiyor.Bir daha başkaları mağdur olmasın.Derz kalemi sizin sorunu çözecektir.İçiniz rahat olsun…

 10. ertuğrul çelik

  birkaç sorum daha olacak.derz paketlerinde son kullanma tarihi,üretim tarihi bulunması gerekirmi?,derzin bayat olması ,renk sorunu derz kalemi ile aşılmış olsada ilerde problem çıkarır mı?,,derzin bozuk olması gözle anlaşılabilirmi?

 11. 50 m2 terasımın derz dolgularından su alıyor teniden derz dolgusu yapacak usta arıyorum tel 053204248805

  • Yeniden derz dolgusu yapmak geçici çözümdür.teraslardaki sorun sadece derz aralarından su alması değildir.Teraslar ilk yapılırken izolasyonsuz yapılmasından solayı su kaçırır.Su küçücük bir çatlaktan bile geçecek kadar akışkandır.Kesin çözümü tekrardan terası baştan başa yaptırmaktır.Terasın nasıl yapılacağı ile İlgili videomuz şu anda ana sayfanın başında var.Orayı izleyerek yaptırırsanız bir daha sorunla karşılaşmayacaksınız.Derz dolgusu yapıldıktan 1 sene sonra tekrar aynı durumla karşılaşabilirsiniz.Buna hiç girmeyin masrafta yaptırmayın derim.Nacizane fikrim bu.Ankarada iseniz 542 596 66 68 ‘den Mehmet ustayı size tavsiye edebilirim.Diğer iller konusunda yardımcı olamayacağım.İyi günler…

 12. mehmet şipit

  sn. usta duvara döşenen fayansları ve yere döşenen seramikleri
  döşemeden önce ıslatmamız veya suya batırmamız gerekiyormu
  ve niçin yapılır ..banyo zemini yapılırken izalasyon sürmek gerekirmi seramik döşemeden önce … teşekkür eder iyi günler dilerim

  • 1.Fayansları ıslatmak iyidir.Ama kalebodurları değil.Fayansların üzerinde tozlanmalar olmaktadır.Bu tozların gitmesi için suya batırmak gerekebilir.Eskiden harç ile yapılırken suya batırma işlemi mutlaka prizlenme için gerekiyordu.Ama kalekim gibi yapıştırıcılardan sonra artık suya batırmaya pek gerek yok artık.Ama batırılırsa daha iyi olur.Biz suya batırma yöntemini kullanmıyoruz çünkü 15 yıldır hiçbir problem yaşamadık.Fakat bazen yapışrıcıya bağlı olarak suya batırıyoruz.Yani hava şartlarına göre,malzmeye göre değişebilir beyendi.Bunu bilecek olan ustamızdır.Ona güveniyorsanız işi ona bırakın derim.O ne yapılacağını bilir.
   2.Banyo zemini yapılırken kesinlikle yapıştırıcımızın FLEX özellikli olması gerekiyor.FLEX özellikli yapıştırıcı kullandığımızda zemine tekrar izolasyon kullanmaya gerek yok diyebiliriz.Fakat kullanırsanız çok daha sağlıklı olur.İki kat koruma sağlanmış olur.Tek kat olması da sıkıntı olmuyor. Flex yapıştırıcı 7-8 yıldır piyasada var.Bu süre içinde sadece FLEX kullanarak banyoları yapıyoruz.Ve hiçbir sıkıntı ve şikayet almadık.İçiniz rahat etmiyorsa siz 1 gün önceden banyo zeminini izolasyon maddesi ile kaplayabilirsiniz.

 13. mehmet şipit

  sayın ustam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim dediğinizi uyguladım zemini flexle yapıştırdım.

 14. benim evim eski o yüzden fayan saraları siyahlaşmı bende ikinci kat derz dolgusu yapayım diyorum acaba tutarmı acil cevap bekliyorum yazarsanız sevinirim

  • malesef tutmaz.eğer aralarındaki derzler erimiş ise dolgu yapılır.derz dolgusu mevcut un üstüne tutmaz.yapı marketlerde satılan veya internettende sipariş edilebilen derz kalemleri var.2 tane veya 3 tane derz kalemi işinizi fazlasıyla görecektir.derz kalemiyle ilgili bilgiyi sitemizdeki diğer yazılarda bulabilirsiniz.kolay gelsin

 15. TOPLA YAKLAŞIK 300 METRE KARE DUVAR VE TABAN FAYANS İŞİNE YAKLAŞIK KAÇ TORBA DERZ DOLGUSU VE YAPIŞTIRICI GİDER….

  • yaklaşık olarak 300 metrekarelik alana 60 torba kalekim ,125 kg kadar da derz dolgusu gidebilir. Ancak yapılacak yerin durumunu en iyi bilen ustadır. Ustanıza lütfen danışınız.
   Yapılacak olan yer ve zemin çok kötü ise kalekim oranı 670′ i bulabilir. Tam aksine ise yapılacak yer çok düzgün bir yer ise 50- 55 torba da olabilir.
   60 torba alırken ,kalekim alınacak firmadan iadeli almakta fayda var .
   Ramazanınız mubarek olsun,

 16. Selamün aleyküm.Yaklaşık üç yıldır kirada oturduğumuz evin ıslak zeminlerdeki fayans aralarındaki derzler yer yer sökülmüş,kimi fayanslar oynamaya (hareket etmeye) başlamış,banyodan; aşağıdaki komşumuzun evine su sızmaya ve dolayısıyla şikayet almaya başlamıştık.Evde kiracı olduğumuz ve ev sahibi de herhangi bir masraf yapmak istemediği için biz de hem komşu açısından hem görsellik açısından en az maliyetle(hatta maliyeti de belirtirseniz memnun oluruz) bu sorunun üstesinden nasıl gelebiliriz? Teşekkürler.

  • öncelikle hareket eden fayansların kemarlarındaki ve altındaki fazlalıkları temizleyiniz.Ortalama 5 kiloluk derz dolgusu alınız…Derz dolgusunu sıvı hale getiriniz…Yerinden çıkardığınız fayansları suya batırınız.İyice sulansın.Ayrıca söktüğünüz yeri de ıslatın ki tozu filan gitsin.Fayansın altına sulu derz dolgusu sürün ve yapıştırın.Yapıştırdıklarınız 1 gün kurusun.Ertesi gün derz dolgusu yapın.Nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattım.Sitemizde videolu uygulaması da mevcut.
   toplam maliyeti 20 tl olur.
   Başka ucuz ve kolay yöntemi yok.
   Eğer bu olmaz diyorsanız yeniden yaptıracaksınız.o da yaklaşık olarak 250 tl yi bulacaktır…

 17. Değerli usta , ben şuanda üzüntümden başımağrıyor ağlamak üzereyim… Yeni yaptırdığım fayasnların derzleri kısım kısım sarardı adeta kustu. Artık malzememi bayattı yoksa usta mı bır yerde yanlıs yaptı bılmıyorum ama berbat bır goruntu tertemız fayasnlarımın arasında :( malzeme kalelimdi en iyi malzeme yani. usta cok daha kötu markalarla kar gıbı beyaz derz yaptıgını ılk kez boyle bır sey gordugunu soyledı . ne yapabılırım ? şikayet etsem kimi neyi şikayet edicem ? ki kaldı ki şikayetler benimsorunumu çözmeyecek ben çözümistiyorum:((((

  • Hanımefendi sorununuzun 2 nedeni var.Bizim de karşılaştığımız nadir sorunlardan.
   1.neden : Derz dolgusunun son kullanma tarihinin geçmiş olması veya derz dolgusunun düzgün bir şekilde korunmaması
   2.neden : Seramiklerinizi aldığını firma,seramikleri yağmur altında bırakmış olabilir.Yağmur altında kalan seramikler bazen pis suyu bu nedenle emerler.Usta uygulama sırasında derzleri yaparken bu pis suyu seramikler kusar.
   Sonuçta suş ustanın değil seramikleri ve malzemeyi alan firmanındır.Suçu neden firmaya atıyorum çünkü bu durumla karşılaştığımızda derz dolgusunu değiştiriyoruz ve sorun düzeliyor.20 yılda 3 defa bu durumla karşılaştık.Tabi bu durum sık sık karşılaşılan bir durum değil.Ama sorunun ne olduğunu bizzat uygulayarak gördük.

   Sorunu nasıl çözebiliriz:
   1.Derz yeni ise kazıyabilirsiniz.Tabi uygulama en geç dün yapılmış olmalı ya da 24 saati geçti ise kazımak fayanslara ve kalebodurlara zarar verir.
   2.Sanırım 24 saati geçti derz dolgusunu yaptırdığınız.Bu durumda sizin yapacağınız tek şey DERZ KALEMİ almak ve derzleri boyamak.DERZ KALEMLERİNİN RENK seçenekleri var.Yarın alın ve deneyin derim.
   Yine sorununuz ya da sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.
   Düştüğünüz bu durum için bende bir usta olarak çok üzüldüm.Ustanız adına da talihsilk olmuş .Bu anlattıklarımı onunla da paylaşmanızı isterim.Selametle kalın derz kalemi sorununuzu aza indirecektir.
   Ayrıca sorununuzu derz dolgusu aldığınız firmaya iletiniz. Firmayı yargılamak istemem ama sorun tamamen firmada.Belki de size satan firmaya mal bozuk gelmiştir.Sorununuz çözülmezse şikayet etmenizde fayda var.hoşçakalınız

 18. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Hem fayanslarım hem de derz 1.sınıf malzeme ama oldu artık . Bu malzemeleri büyük açık bir depoda tuttuklarını gördüm. Dediğiniz gibi kalem süreceğim ustadan rica edip , peki sizce yine bir kusma yapar mı ? Sanki bir kez kustu kurudu,kaldı öyle gibi. Yani kalemden sonra böyle bir şey olmaz sanırım değil mi sonuçta o bir boya diye düşünüyorum . Aynısı bir arkadaşımın daha başına geldi o derzleri kazıtmış makinesi ile. Ama fayanslarda çatlama oldu dedi. Ben böyle birşey istemiyorum sizin de dediğiniz gibi en doğrusu ve tek çare boyamak . İçinden gelen bir sarı olduğu için sanırım , temizlik malzemesi ile de arınmıyor. Varsa bunu çıkarabileceğim bir temizlik malzemesi önerebilir misiniz? Ya da hiç uğraşmayın diyorsanız alıp kalemi boyayayım . Usta da şaşırdı , abla ben 2-3 liralık malzemeyle bembeyaz yapıyorum böyle birşey görmedim dedi. Ama arkadaşlarını aradı karşılaşan olmuş , onlar da malzeme dedi direkt.

  • Evet sorun tamamen malzeme kaynaklı.Derz kalemleri plastik boya karışımlı malzemeler.Derzlerinize sürdükçe emecektir.Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.HAngi renge boyarsanız o rengi alacaktır.Olması durumunda tekrar derz kalemi kullanmak gerekebilir.Artık kuruduktan sonra aynı sorun devam etmez…Ayrıca kusma olayı derzin içine kadar işliyor.Temizlik ile hallolacak bir durum değil.Temizlemeyi denemenize gerek yok.Saygılarımla….

 19. Değerli Usta, konu ile ilgili gelişmeleri size aktarıp tekrar fikrinizi almak istiyorum. şikayetimiz üzerine dün firmadan kalekim bölümü uzmanı geldi ve derz dolgularını inceledi. malzemenin fırınlama ile alakalı hatalı olabileceğini sözlü olarak söyleyip bir de seramik bölümü ustalarımız görsün dedi. bugün de seramik bölümü uzmanı geldi. sonuç: fayanslar yağmur altında kalmış ve suyu emmiş. derz dolgulara kusma yapmış ve bu nedenle sararmış/bozulmuş.
  1. ustanız bu malzemeyi görüp teslim almamalıydı.
  2.ustanız ıslanmış fayansları görmüş olsa bile uygulama yapmadan önce fayansların kurumasını beklemeliydi.
  3.ustanız beklemeden fayansları yapıştırsa bile derz dolguyu hemen yapmamalıydı – kuruması için ortam ısısına göre 10 gün ila 21 gün arası bekleyip derz dolguları sonradan yapmalıydı. (bizde fayanslar yapıştı, 2 gün sonra derz yapıldı)
  4.bayii size ıslanmış fayans göndermemeliydi. göndermiş olsa bile 1.maddeden 3.maddeye kadar yazılanlar geçerli olmalıydı.
  sonuç: usta/uygulama hatası başta olmak üzere %20’lik bayii hatası da var.
  **firma şikayetimize hemen cevap verdi ve gerekli incelemeleri hemen yaptı.
  **bayii şaşkın, yıllardır bu şekilde satış yapıyor (bu arada bayii’nin deposu açık hava – branda, tente ile koruma sağlanıyor).
  **usta çok üzgün. kullandığımız malzeme piyasanın en pahalı malzemesi (ç.seramik + kalekim) – usta 5 tl’lik malzeme ile bile bu tarz sorunla hiç karşılaşmamış. Usta’nın bir diğer yorumu: ben 25 yıldır bu işi yapıyorum. Fayanslar karlar altında sular içinde olan durumlarda iş yaptık fakat bu tarz bir durum ile karşılaşmadık.
  İhale usta’ya kaldı. Az da olsa bayii kabahatli bulundu.
  Yazıyı çok daha ayrıntılı yazmak istemedim özet olarak böyle.
  Herkes yardımcı oluyor elinden geldiğince.
  Biz kırdırma taraftarı değiliz. Fayanslar zarar görüp çatlayabilir dediğiniz gibi. Firma bize plastik bazlı fuga boya gönderecek 2 litre (kalem değil, kendi ürünü, satılmıyormuş, sadece bu tarz durumlar için veriyorlar.)
  Durum böyle. Sizin düşünceniz nedir?
  (not: konular, herkesin birlikte olduğu ortamda tartışılıp konuşuldu.)

  • Aslına bakarsanız bizde kalekim firması yetkililerin söylediğini size ifade etmiştik.Hiçbir usta 20 gün seramiklerin kuruması bekleyemez.Çünkü Seramiklerin kuru mu yaş mı olduğunu bilemez.Firma yetkilileri de suçlu değil.Bence ustanın kabahati yüzde 10,seramikleri aldığınız firmanın suçu yüzde 90.Örneğin aynı durumla bizde arada sırada karşılaşıyoruz.Ben nereden bilebilirim ki seramiklerin ıslak mı kuru mu olduğunu.Bilsem bile ne zaman kuruyacağını nereden bileceğim.
   Kendi ürünü olan plastik bazlı fuga boyayı daha önce duymamıştım…Öğrenmiş oldum.Bu sizin sorununuzu çözecektir.İyi günlerde kalmanız dileğiyle

 20. merhaba ustam bizim ev daha 4 aylık banyodan alt komsunun banyosuna su sızıyormuş. sucu çağırdık ama benlik bişi yok demiş. delik var fayansta derzol alıp sürün demiş.ama ben bi kaç çok ufak delikten başka bişi görmedim sizce sebep bu mudur? ne yapmam gerekir ustanın dediğini yapsam sorun gider mi teşekkürler…

  • Beyefendi bunun birçok nedeni olabilir.Muhtemel nedenler:
   1….Fayans araları yapılırken en az 2 mm yapılmamışsa sorun buradan kaynaklanabilir.Eğer 2 mm altında ise derzler buralara derz dolgusu girmemiştir.Bu nedenle buradaki ufak boşluklardan alt tarafa su sızar.
   2….Banyo gideriniz plastik ise bu plastiğin kenarlarıda seramik ustası tarafından iyice kapatılmamışsa buradan da alt tarafa su sızması yapar.Siz plastiğe dokundukça kenarları çatlar ve alt kata su sızdırır.Su sızdırmalarının geneli bu nedenle olmaktadır.
   3….Bu ihtimal inşallah yoktur.Tesisatçı boruları kontrol etmeden döşemiş,borular deliktir,bağlantı noktalarında boruların contası yoktur veya unutulmuştur,seramikçi seramik yaparken tesisatları zedelemiştir veya kırmıştır..Ama bu en son yapılması gerekir.(tesisatlarda iğne ucu kadar bile delik olsa aşağıya musluktan su akar gibi su akar.Bunu unutmayın)

   Şimdi de sizin yapmanız gerekenleri sırasıyla ifade edelim.
   1.Alt taraftaki akıntının nerede olduğu önemlidir.Eğer alt taraftaki akıntı, sizin süzgecin olduğu yerin tam altı ise sorun süzgecin doğru şekilde yerleştirilmemesinden kaynaklanıyor.Bunu seramikleri yapan usta halletmeli.Tekrar süzgec bölgesini elden geçirecek.
   2.Eğer akıntı süzgecin tam altından değil ise Seramiklerin araları tekrar suya yakın koyulukta derz dolgusu ile tekrar doldurulacak.Koyu derz dolgusu yapmayın ki aralara iyice derz dolgusu girsin.
   3.Aradan bir hafta geçtikten sonra akıntı halen devam ediyorsa muhtemelen sorun tesisatçının yanlış tesisat döşemesinden kaynaklanıyor.Tesisatçınıza sorunun kesinlikle kendisinde olduğunu izah etmelisiniz.Neler yaptığınızı anlatın.yani ispat edin neler yaptığınızı. Gözden kaçırdığı yer olmuştur.Borular deliktir,kontrol edilmemiştir veya bağlantı yerlerinde conta yoktur,seramikçi uygulama esnasında da boruları zedelemiş ,hatta yanlışlıkla kırmışta olabilir vs….birçok neden var hatalı tesisatın veya su akmasının.Bunlar sonuçta insanlık hali…Malesef en son çözüm banyodaki tesisatın geçtiği yerleri tekrar kırıp yenilemektir.
   Saygılarımla inşallah yardımcı olabilmişimdir.

 21. bizim banyodaki derzlerde siyahlaşmiş yorumlariniza baktım derz üstüne derz olmaz diyorsunuz bu eski derzleri tuzruhuyla çikaramazmıyım acaba acil cevap verirseniz seviniriz kolay gelsin

  • Malesef derzleri tekrar beyazlatmak çok zor.Çünkü siyahlık yüzeyde oluşan bir durum değil.Derzlerin içine işler.
   En kolay yöntem derz kalemi ile derzleri boyamaktır.Tuz ruhu vs…derzleri de eritmez.Eğer yeni yapılmışsa ancak temizleyiciler etkili olur.Derzler yıllar once yapılmış ise hiç faydası olmaz

 22. evimde beyaz çimento da var derz dolgusu da biri diğerinden daha sarımtrak diğeri beyaz hangisibeyaz çimento hangisi derz dolgusu acaba???

 23. merhaba
  balkon fayansları aralarından alt kat balkon tavanına rutubet oluşmakta aşağıya su sızmaması için ne önerirsiniz yardımınızı rica ederim.

 24. oncelikle merhaba banyoma yeni seramik dosettim ama usta derz dolguyu heryere surunce seramiklerin arasina girdi ve cikmiyor ne yapmam gerekiyor acil fikir

 1. Geri bildirim: Derz dolgu uygulaması nasıl yapılır? (video) « Ev dekorasyon ve Tadilat portalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 73 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: