Eskimiş Fayanslara ve Kalebodurlara Nasıl çözüm bulabiliriz?

eski_fayans

Eski fayans

Evimizdeki en büyük problemlerden birisi eskimiş kalebodurlar ve fayanslardır.Tabi maddi imkanlarımıza göre hareket ediyoruz.Tabi herkesin yenileme imkanı olmuyor.Yada ufak tefek yerler eskiyebiliyor,patlayabiliyor,çatlayabiliyor.Bu yazımızda bunlara çözüm arayacağız.

Eski fayanslar,kalebodurların yerine aynılarını bulmak imkansızdır.Çünkü aynı tip fayanslar aynı hamurda,tek bir seferde üretilir.O andaki hamurun dışında aynı tip kalebodur üretilese bile diğerinin aynısı olmuyor.Bu nedenle eski fayansların yerlerine yenisi bulup tadilat yaparsak bir şekilde diğerinden farklı gözükecektir.Bunu bilmek gerekir.Ayrıca bir kere bir taraf patlamış,sökülmüşse artık dikiş tutmaz.Kalebodurların altına hava girer ve yakın gelecekte tek tek patlar.Aslında tadilat geçici çözümdür.Kesin çözüm bu noktada imkansızdır diyebilirim.

Maddeler halinde neler yapılabilir sıralayalım:

  • Eskimiş fayansların genellikle derz aralarından sıkıntı kaynaklanır.Alt tarafa ,alttaki daireye su sızar.Bunun için derz aralarının arası boşsa derz yapılır.Uygulama kategorilerinde derz dolgu nasıl yapılır ilgili yazımıza bakarak derzleri yapabilirsiniz.Şayer derz aralarında boşluk yoksa yani derz kalkmamış fakat çirkin görünüyor.Bu durumda yapılcak hiçbirşey yoktur.Çünkü eski derz dolgusu üzerine derz dolgusu tutmaz.Yapılacak tek şey yenilemektir komple.Yada derz aralarını resim fırçası ile boyayıp geçici çözüm bulabilirsiniz.
  • Her ne şekilde olursa olsun diğerinden farklı görüneceği için ,komple değiştirmek daha mantıklıdır.Kesin çözümü olmadığı için.Tabi 10-15 yıl geçmişse aradan.
  • Eskimiş fayanslar yada kalebodurlar yerlerinden çekiç ve keski yardımıyla sökülür.Tabi sökülürken yanlarındakilere zarar vermemeye çalışırız.Uygulama kategorisinde patlayan,çatlayan fayansların nasıl yapılacağı ayrıntısıyla anlatıldı.Devamının nasıl yapılcağını oradan bakabilirsiniz.
  • Eskimiş fayanslar sökülmeden üstünü derz dolgusu ile düzleştirebiliriz.Kalebodurların üstünü derz dolgusu ile düzleştirme sayesinde alt tarafa su sızmasını engelleyebiliriz.Buda kesin çözüm olmamakla birlikte baya bir idare eder sizi.(Kesinlikle alçı ile düzleştirmeyin üst tarafını.
  • Bunların dışında herhangi bir sorununuz ya da sormak istediğiniz sorular varsa içtenlikle cevaplayabilirim.Saygılarımla ic_38@hotmail.com

 

06 Nisan 2011 tarihinde Uygulama içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 73 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: