Eyvah Evim Akıyor! Alt kata Su akıyor…

su_akiyor

Başka bir yazımızda bu konuya değinmiştik.Tekrar aynı hususları tekrarlamakla yetineceğiz.Bu genellikle karşılaşılan ve  çok can sıkan bir durumdur.Bu nedenle devamlı bizlerde tedirginlik vardır.Acaba alt komşu ne zaman gelecekte sizin tavan akıyor diyecek ve ben ne dicem :))  Şahsen ben hep beklerim.Nitekim oturduğum her eve girmeden önce banyo ve tuvaleti tekrar baştan kırar yaparım.Kafam her daim rahat olur.Size de böyle yapmanızı tavsiye ederim.

  1. Sızıntı varsa yapılması gereken ilk şey sızıntının kaynağını tespit etmektir.Nasıl tespit edileceği biraz zordur.Ustaya ihtiyaç duyulabilir.Çünkü sık sık karşılaşılan bu durumun nedenini ustalar hemen anlarlar.Tabi adam gibi ustaysa.
  2. Sızıntı tespit edildikten sonra tedavi çok kolaydır.Hemen ilacı vereceksiniz.Muhtemel sızıntı sebeblerini ve çözüm yollarını sıralayalım.
  3. Fayasn aralarından kaçırıyorsa derz dolgusu alırız az bir miktar.Hamur kıvamında karışım elde ederek derz arası boş olan kalebodurların arası doldurulur.Derz dolgusunun fazlaları süngerle silinir.
  4. Tuvaletlerde genellikle klozet veya alaturka tuvaletlerin gideriyle birleştiği noktada ilk yapıldığında beyaz çimento ile sıvanır.Bu sıvama zamanla düşer ve contadan sızıntı yapar.Burası derz dolgusu veya beyaz çimento ile sıvanır.Elinize bir eldiven giyiniz.Avcunuza bir miktar karışım alarak alaturka tuvaletin gider yerine elinizi indirerek alt taraftaki boru ile birleştiği yeri sıvayınız.Sonra düzeltin pütürlü olmasın.
  5. Bazende Tuvaletlerin içi inşaat pisliklerin dökülmesiyle tıkanıyor.Bunu demişken evinizde tadilat yapılırken ustalar pisliklerini dökmesinler.Dökerlerse de iyice bol suyla arkasından su dökün pisliklerin gittiğinden emin olduktan sonra su dökmeyi bırakın.Bu tıkanma olduysa zamanla tuvaletin gideriyle birleştiği yerden alta su gider.Basınca dayamaz contalar.Yapılacak tek şey alt taraftaki deve boynuzunu değiştirmektir.Eğer deve boynu alttan gözükmüyorsa geçmiş olsun diyelim.Tuvaleti kırmaya ve tekrar yapmaya başlayabilirsiniz.
  6. İnşaatlar yapılırken veya tadilat yapılırken kalitesiz malzeme kullanılırsa kısa zamanda alta su sızar.Bunu kalitesiz elbise gibi düşünün.Bunun içinde tüm yerler kırılır sorunu bulmak için.Bunu için tadilat yapılırken ustalarınız en kaliteli malzeme kullansınlar.Bunu takip etmek size düşer.Ustalara bırakmamaya özen gösterin.Ama ustanız güvenilirse zaten bütün anlattıklarımız geçersiz olacaktır.Güle güle oturun.
  7. İnşaatları yapan müteahhitler küçük ayrıntılara dikkat etmezler.Genele bakarlar.Örneğin Ağaoğlu inşaat,kuzu grup gibi büyük inşaat firmaları küçük ayrıntılara dikkat ettikleri için kalitelidirler.Ve 100 liralık evi bu nedenle 200 liraya satarlar.Enteresandır 300 liraya da satsalar konutlarının tamamı hemen satılır.Çünkü kimse evinde problem istemez.Çok vereyim kafam rahat olsun ister herkes.Aslında sizlerde evinizde bunu cüzi miktarda para harcayarak yapabilirsiniz.
  8. Küçük ayrıntılardan birisi olan süzgeçlerden bahsedelim.Piyasada  birçok süzgeç var.Plastik süzgeç alırsanız alt tarafa su sızıntısı kaçınılmaz.Çünkü plastik oynama yapar ve zamanla etrafı yıpranır.Yapılması gereken şey krom kaplamalı metal süzgeç kullanmaktır.Küçük bir ayrıntı ama başınıza büyük dert açar.
  9. Borular delinir ve alta su sızar.Yapılcak şey kırmaktır tamamen.
  10. Fayansların arasında derz açıklığı yoksa derz dolgusu girmemiştir.Su da bilindiği gibi en ufak bir delikten bile girer.

08 Nisan 2011 tarihinde Su Tesisat içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 73 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: