Bahçe Düzenlenmesi Nasıl Yapılır?Peyzaj Nasıl Yapılır?

Bahçe bir evin olmazsa olmazlarındandır.Peyzaj evi gösteren en iyi unsurlardan biridir.Ayrıca yeşillik ve doğa insanın enerjisini alan bir özelliğe sahiptir.Bu sayede psikolojik olarak rahatlayan insan iş hayatında ve sosyal hayatında daha rahat olur.Stres etmez.Peyzaj strese birebirdir…Şimdi Peyjaz tasarımını ibahçe düzenlenmesini sizlere anlatmaya çalışacağız.1: Kroki Hazırlanması :İlk önce bahçenizi düzenlemeye bir kroki ile başlayın derim. Böylelikle bahçenizi tepeden kağıt üzerinde görüp genel düzenlemeyi daha kolay yapabilirsiniz. Krokiye, bahçedeki ağaçlardan tutun, evinizi ya da bahçedeki diğer yapıları da yerleştirin. Krokide gizlenmesini istediğiniz yerleri, ya da gürültülü yerleri işaretlerin. Yani anlayacağınız ilk önce bir masa başı çalışma yapmak gerekiyor. Yol kenarındaki gürültülü bir yere çardak yapmak gibi hatalara düşmezsiniz, hem de bahçenizle ilgili sorunları kağıt üzerinde görüp düzenlemede bu sorunları çözmek konusunda da fikirler üretebilirsiniz. Krokide bütün bunları belirttikten sonra kafanızdaki ideal bahçe için peyzaj düzenlemesine başlayabilirsiniz.

2: Ses ve Görüntü kirliliğini planlamak:Bahçenizin peyzajını planlarken dikkat etmeniz gerek en önemli nokta istemeyen görüntü ve gürültüleri yok etmektir. Yakından geçen ve araba sesinden ötürü (ve tabi tozdan ötürü) sizi rahatsız eden bir yol var mesela. Sesi ve gürültüyü tespit ettikten sonra bunu kesmek için bir bitki perdesi oluşturmanız gerekebilir.

Genelde sesi kesmek için ağaç dikilir ve bu da oldukça işe yarar ancak bitkiyi seçerken yüksek ve yoğun tekstürlü bitkilerden ve yaz kış yeşil kalan bitkilerden seçmekte fayda vardır. Sonbahar ve kış döneminde gürültüden rahatsız olmak istemiyorsanız tabi…

Bahçenizi dışarıdan izole etmek için genel olarak tercih edilen sınırlara büyük bitkilerin dikilmesidir. İç kısımlara doğru gelindikçe daha küçük ve alçak bitkiler seçilebilir. Böylelikle büyük bitkiler hem dışarının etkilerinden evinizi korur hem de bahçeniz içerisinde bir bütünlük meydana getirir. Bahçenizin sınırlarını oluşturur.

Bundan sonraki yazıda daha pratik hayata yönelik bahçe düzenleme ipuçlarından bahsedeceğiz.

3: Gölge Yerlere dikkat etmek : Bahçede en çok önem gösterilen noktalardan birisi de doğru gölge alanları oluşturmaktır. Özellikle kavurucu yaz günlerinde gölgenin ne kadar büyük bir nimet olduğu anlaşılıyor.

Eğer varsa çocuklarınızın başına güneş geçmemesi için onlar için bahçenizde belirlediğiniz oyun alanına büyükçe bir ağaç dikmek oldukça işe yarayacaktır. Özellikle öğle saatlerinde bu ağacın gölgesi altında çocuklarınız oynayarak güneşten korunacaklardır. Seçeceğiniz ağacın gölgesinin yeterince büyük olmasına dikkat etmeniz gereklidir.

Yürüme yolları, ya da başında oturacağınız bir süs havuzu da gölgelendirmek isteyeceğiniz noktalar olabilir. Aynı zamanda evinizin verandası varsa burayı da ağaç yardımıyla gölgelendirmeniz gerekebilir. Verandanızın üstünde çatı olsa da güneşin yandan vurduğu zaman dilimlerinde verandanız oldukça ısınacak ve oturulmayacak hale gelecektir. Doğru yerlere dikilmiş  1-2 ağaç verandanızda öğlen saatlerinde de oturmanızı sağlayacaktır.

4: Bahçenizde Sebze Yetiştirin: Bahçede sebze yetiştirmek, özellikle elit zevklerle dizayn edilmiş bahçelerde pek tercih edilmez. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan organik gıda furyası bahçede bitki yetiştirmeyi oldukça moda yaptı.Bahcenizde kendinize uygun bir alan belirleyip burada sebze yetiştirmek görsel açıdan belki pek bir şey katmayacaktır bahçenize ancak, bahçenizin size doğrudan bir faydası olacaktır ve bahçenizle daha sık temas halinde olmanızı sağlayacaktır. Toprağın size vereceği bir cevap olacaktır adeta. Görsel açıdan sebze yetiştirmeyi istemiyorsanız, sebze yetiştirmek için eve uzak ve ağaçlar ya da çalılarla gizlenmiş bir köşe seçebilirsiniz. Kendi yetiştirdiklerinizi yemek, bahçenizi daha çok sevmenizi sağlayacaktır kuşkusuz

5: Simetri,uyum ve oran:Bahçe tasarımınızda dikkat edilmesi gereken en önemli estetik unsur orantıdır. Bitkilerin bahçeyle ve kendi aralarında orantılı olması gerekir. Yani bahçenizin büyüklüğüne orantılı ağaçlar ve bitkiler seçmelisiniz. Küçük bir bahçeyi bir büyük ağaçla domine etmek bahçenizin hoş görünmemesine sebep olacaktır.

Orantının yanında bitkilerin bahçeyle ve evinizle uyumlu olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Geometrik şekillerinden renklerine kadar bahçenizdeki bitkilerin kendi aralarında ve evinizle uyum içinde olması gerekir. Örneğin ahşap bir veranda çatısı yanındaki bir ağaçla uyumlu olacaktır.

Simetriyi de bahçenizde kullanabilirsiniz. Örneğin binanızın girişine düz bir yürüme yolu yaptınız bu yürüme yolunun yanlarına yürüme yoluna eşit uzaklıkta simetrik olarak dikimiş bitkiler ya da taşlar koymak bahçenizi güzelleştirecektir. Unutmayın simetri insanları güvenli hissettiren bir estetik unsurdur.

Evet orantı, uyum ve simetriye bahçe tasarımızında dikkat etmeniz gerekir. Bundan sonraki yazımız bahçenizin tarzı ile ilgili olacak…

6: Pencere önlerine dikkat Edilmelidir: Bahçe tasarımınızı ne kadar güzel yaparsanız yapın, vaktinizin büyük bir çoğunluğunu geçireceğiniz evinizden bahçeniz güzel görünmüyorsa yaptığınız emeklerin büyük çoğunluğu boşa gidecektir.Zira özellikle

kışın vaktinizin büyük çoğunluğu evinizde geçiyordur. Çok zaman harcadığınız odaların pencelerine özellikle dikkat edin. Mesela salonun baktığı, ya da mutfağınızın, çalışma odanızın baktığı pencerelerin önlerine zevkinize uygun ve kışın da güzel duracak bitkiler koyun. Pencere önüne saksıya konulan bitkilerden bahsetmiyorum. Bahçenizde bulunan ve dallarıyla bulunduğunuz odanın penceresinden baktığınızda size mutluluk verecek bir bahçe tasarımından bahsediyorum.

Diyeceğim o ki bahçenizi tasarlarken sadece bahçeden bakmayın bahçenize, evinizin içerisinden de bakın ve pencerelerinizden ne gördüğünüzü de dikkate alın.

7: Doğru Zamanlama: Peyzaj düzenlemesinde yapacağaınız en büyük hatalardan biri inşaat işleriyle eş zamanlı olarak bahçe tasarımı yapmak olacaktır. Emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir.Zamanlama sadece inşaat konusuyla ilgili değil tabi ki. Bahçe tasarımızda sırasıyla büyük ağaçlar, çalılar, yer örtücüler dikilmelidir. Bunlar bahçenizin genel karakteristiğini meydana getirirler. Daha sonra bahçenizi süslemek için çiçekler ve en son da çim ekilmelidir. Çimleriniz için sulama sistemi tertibatı döşetmek istiyorsanız tabi çim ekiminden önce bunu da yapmanız gerekmektedir.

8: Bitki seçimine özen gösterin:Bahçenizi tasarlarken kuşkusuz anlık bir şey yapmıyorsunuz. Aldığınız bitkilerin büyümesini de hesaba katmanız gerekiyor. Zira bahçeniz belki birkaç sene sonra istediğiniz şekle gelecektir, siz de hesaplarınızı bu birkaç seneyi göze alarak yapmalısınız.Bitki yıldan yıla

büyüyecektir ve bitkinin büyük halinin ne kadar olacağını bitkiyi dikmeden önce bilmeli ve kararınızı ona göre vermelisiniz. Yoksa istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Küçük ve ekonomik bitkiler kullanabilirsiniz bahçe tasarımınızda ancak bu bitkiler büyüyene kadar sabırlı olmanız gerekmektedir. Yıldan yıla bahçeniz güzelleştikçe siz de bahçenizi daha çok seveceksiniz.

9: Bitkiler sizlere emanet :Bitki seçiminde dikkat edilmesi gerekenler sadece boyutları değil kuşkusuz. Bahçenizin bulunduğu bölgenin iklimine, bitki örtüsüne de son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Ilıman bir yöredeyseniz, ona göre, soğuk bir yöredeyseniz ona göre bitki seçmeniz gerekmektedir.Ayrıca bitkilerin toprak isteklerine de dikkat

etmelisiniz. Belki bölgesel olarak topraklara katkı maddeleri eklemeniz gerekebilir. Tabi bütün bunların yanında bitkilerin ne kadar gölge ve güneş almak istediğine de dikkat etmelisiniz, buna göre bazı çiçekleriniz için gölgeli alanlar, bazıları için güneşli alanlar oluşturmanız gerekebilir.

Unutmayın bahçenizdeki her bitki aynı zamanda sizlere emanet edilmiş canlılardır. Yanlış bitki ekimi yüzünden sonra ağaçlarınızı kesmek zorunda kalabilirsiniz ya da ne kadar uğraşırsanız uğraşın ektiğiniz çiçekler açmayabilir.

Alıntıdır:bahce.gen.tr

12 Nisan 2011 tarihinde Peyzaj - Bahçe Düzenleme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 73 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: